m2
Bowls Whangarei

WHANGAREI BOWLING CLUB INCORPORATED

HOME | EXECUTIVE | PROGRAMME | RESULTS | HONOURS | HISTORY

Results 2011-2012

Yovich & Co. Twilight Open Triples Series

Friday 28 October 2011 (wins-points-ends)
1. Sam Nelson, Ardy Marsh, Kelvin Bint (2-39-17);
2. Ned Yovich, Madeline Yovich, John Yurjevic (2-36-14);
3. Paul Graham, Peter Schultz, Mike Stather (2-29-14);
Chocolate Fish: Val Reed, Trevor Reed, Ann Dawling.

Friday 25 November 2011 (wins-points-ends)
1. Sam Nelson, Ardy Marsh, Kelvin Bint (2-31-15);
2. Hazel Johnston, Hazel de Graaf, Ross Elliott (2-18-13);
3. Ned Yovich, Madeline Yovich; John Yurjevic (1.5-20-10);
4. Betty Pouwhare; Manu Timoti; Don Cameron (1.5-20-10.

Friday 9 December 2011 (wins-points-ends)
1. Ned Yovich, Madeline Yovich, John Yurjevic (2-30-13);
2. Ardy Marsh, Sam Nelson, Kelvin Bint (2-27-13);
3. Diane Strawbridge, Margaret Gurney, Bill Harris (2-26-13);
4. Eddie Horgan, Margaret Sands, Ken Proctor (2-24-13).

Friday 17 February 2012 (wins-points-ends)

1. Ardy Marsh, Sam Nelson, Kelvin Bint (2-35-16);

2. Gary Fraser, Garry McDonald, Mike Butler (2-31-15);

3. Peter Urlich, Vivien Hamlin, Audrey Vesey (2-26-17);

4. Margaret Gurney, Diane Strawbridge, Bill Harris (2-26-13).

Friday 16 March 2012 (wins-points-ends)

1. Gary Fraser, Garry McDonald, Mike Butler (2-33-15);

2. Eric Pattillo, Derek Coates, Jared Goodall (2-29-13);

3. Eddie Horgan, Beverley Gaughan, Maurice Taylor (2-20-11);

4. Rex Hamlin, Fran Yurjevic, Barry Jones (1-24-11).

Overall results for Series – 10 games (wins-points)

1. Ardy Marsh, Sam Nelson, Kelvin Bint (8-141);

2. Gary Fraser, Garry McDonald, Mike Butler (7-126);

3. Margaret Gurney, Diane Strawbridge, Bill Harris (7-102).

Yovich Hayward Pevats Johnston Academy Triples

Sunday 13 November 2011 (wins-points-ends)
1. Linda Swanson, Kelvin Bint, Barry Swanson (4-64-33);
2. Ann Halls, Amy Burgess, Sharron Mackinnon (3-74-27);
3. Joan Erceg, Ray Wright, Maurice Taylor (3-53-28).

Grant's Corner to Corner

Wednesday 16 November 2011
Qualifiers: John Jamieson, Garry Whitham, Bev Roberts, Peter Schultz.
Winner: Peter Schultz.

Wednesday 23 November 2011
Qualifiers: Eddie Horgan, Peter Schultz, Garry Whitham, Bill Roberts.
Winner: Eddie Horgan.

Wednesday 30 November 2011
Qualifiers: Bev Roberts, Peter Schultz, Garry Whitham, Bill Roberts.
Winner: Garry Whitham.

Wednesday 7 December 2011
Qualifiers: John Jamieson, Garry Whitham, Avon Gledhill.
Winner: Avon Gledhill.

Wednesday 25 January 2012 (deferred round from December)
1. Barry Jones; 2. Peter Schultz; 3. Laurel Miller.

Wednesday 25 January 2012
1. John Jamieson; 2. Laurel Miller; 3. Peter Schultz.

Wednesday 1 February 2012
1. Rex Hamilin; 2. Bev Roberts; 3. Bill Roberts.

Wednesday 8 February 2012
1. Bill Roberts; 2. Barry Jones; 3. Laurel Miller.

Wednesday 29 February 2012
1. Bev Roberts; 2. Peter Schultz; 3. John Jamieson.

Wednesday 6 March 2012
1. Laurel Miller; 2. John Jamieson; 3. Peter Schultz.

Grant's Whiskey Corner to Corner Final

Friday 23 March 2012

1. Beverley Roberts; 2. Peter Schultz; 3. Laurel Miller.

Northland Drycleaners Women's Championship Pairs

Hazel Johnston and Margaret Sands beat Nancy Bradshaw and Laurel Miller.

Northland Drycleaners Men's Championship Pairs

Paul Graham and Eddie Horgan beat Ken Fitness and Steve Smith.

Morris & Morris Women's Sixes

Tuesday 29 November 2011 (wins-ends-points)
1. Patricia Murray, Sophie Anderson, Winifred Murray, Linda Brockbank, Teeny Wawatai, Anne Lison (7-46-108).
2. Dinkie Fischer, Pat McPherson, Madeline Yovich, Sarah Wright, Maureen Church, Shirley James (6-48-114).
3. Jude Ganley, Karen Horscroft, Maureen Rahui, Nancy Jujnovich, Lauren Mills, Maureen Parker (6-43-78).

Currie Electrical Women's Championship Triples

Hazel Johnston, Ina Slater and Margaret Sands beat Pat Reader, Yvonne Wallace and Laurel Miller.

Sutherland Security Women's Championship Fours

Nancy Bradshaw, Pat Reader, Audrey Vesey and Yvonne Wallace beat Hazel Johnston, Ina Slater, Laurel Miller and Margaret Sands.

Sutherland Security Men's Championship Fours

Dusty Reader, Ken Fitness, Laurie Reader and Steve Smith beat Rex Hamlin, Paul Graham, Ken Merritt and Peter Urlich.

Ladbrooke Family (Jo Murdoch) Drawn Christmas Hams

Sunday 18 December 2011 (wins-points-ends)
1. Laurie Reader, Bruce Hill (3-34-20);
2. Ken Fitness, Ray Bradshaw, Bill Roberts (3-33-22);
3. Sam Prasad, Dave Holwell, Mike Stather (3-26-18).

Otaika Pharmacy Women's Open Pairs

Tuesday 10 January 2012 (wins-points-ends)
1. Diana Catton, Carol Cole (4-51-27);
2. Pat Reader, Nancy Bradshaw (4-43-28).

Jennian Homes Mini Tournament

Tuesday 17 January 2012 (wins-points-ends)
1. Dave Holwell, Audrey Vesey (2-26-13);
2. Ina Slater, Laurel Miller, Harry Field (2-25-11);
3. Rex Hamlin, Ray Bradshaw, Rory O'Connor (2-23-12).

Calders Design & Print Mens Doel Open Pairs

Saturday/Sunday 21-22 January 2012 
Main Event: Robin Sowerby and Joe Thorburn beat Ian Halls and Graeme Mackinnon 11-7.
Consolation Event: Peter Nicholas and Sam Nelson beat Bob Arbon and Carl van Haaften 14-6.

Bay Audiology Invitation Mixed Sixes

Monday 6 February 2012 (wins-ends-points)
1. Trevor Marks, Win Murray, Audrey Vesey, Linda Wyness, Rex Hamlin, Kelvin Bint (6-37-90).
2. Boyce Keene, Alamein Pickerey, Sandy Sneddon, Linda Swanson, Bruce Hayward, Gwen Lawson (5.5-42-82).
3. Dusty Reader, Val Christie, Raewyn Jellick, Teenie Waiwaitai, Paul Mullane, Peter Plaistowe (5-45-89).

Dot Edge Women's Open Triples

Tuesday 21 February 2012 (wins-points-ends)
1. Pat Warth, Maureen Parker, Linda Brockbank (3.5-26-67);
2. Christine Crawford, Agnes Bell, Betty Hudson (3-20-42);
3. Joan Erceg, Patricia Murray, Winifred Murray (3-19-43).

AutoNorth AC Open 2x4x2 Pairs

Saturday 25 February 2012 (wins-points-ends)
1. Gary Herbert, Ann Herbert (4-67-32);
2. John Booth, Jim Jones (4-44-30);
3. Joe Thorburn, Colin Rawle (3-61-29).

Chilltech Men's Championship Singles

Charlie Jellick beat John Jamieson.

Chilltech Women's Championship Singles

Nancy Bradshaw beat Pat Reader.

Currie Electrical Men's Championship Triples

Ken Fitness, Steve Smith, Rex Hamlin (two lives) beat Trevor Reader, Paul Graham, Peter Urlich.

Magic Tyres & Mags Championship Academy AC Pairs

Laurel Miller and Barry Jones (two lives) beat Avon Gledhill and Bonnie Gray.

Wally Neal Family and Moore Cars Open AC Triples

28 March 2012 (wins-points-ends)
1. Joe Thorburn, Ardy Marsh, Colin Rawle (4-55-30);
2. Les Lilly, George Lyddiard, Robin Steele (4-51-26);
3. Rex Hamlin, Maurice Taylor, Sam Prasad (3-50-22).

Jane Mander Retirement Village Open AC Triples

12 April 2012 (wins-points-ends)
1. Gary Herbert, Ann Herbert, Dave Holwell (4-52-26);
2. Fred Kirk, Maurice Taylor, Sam Prasad (3-41-24);
3. Fred Ogilvie, Linda Swanson, Barry Swanson (3-39-16).

Jennian Homes Drawn Domestic

17 April 2012 (wins-points-ends)
1. Eddie Horgan, Peter Urlich, Rex Hamlin, Beverley Gaughan (3-50-20);
2. Charlie Jellick, Ina Slater, Rory O'Connor, Audrey Vesey (2-33-14).

Hardy's Health Store Darby & Joan Pairs

24 April 2012 (wins-points-ends)
1. Graham Gallant, Pam Brewster (4-63-34);
2. Steve Mitchell, Betty Mitchell (3-91-37);
3. Neil Lett, Teeny Wawatai (3-67-30).

Len Thomson Memorial – Lion Breweries and Adams Trimmer Insurance Mens Open Fours

28-29 April 2012 (wins-points-ends)
1. Graham Wintle, John Jamieson, Paul Wightman, Adam Booth (5-84-44);
2. Ian Budd, Mike Butler, Joe Thorburn, Wayne Wrack (4-97-41);
3. Peter Nicholas, Eric Pattillo, Warren Taylor, Laurie Reader (4-76-41);
4. Mike Howie, Kevin Robinson, Trevor Hay, Bob Arbon (3-86-42).
Last Round Winners: Ken Fitness, George Lyddiard, Wally Yovich, Ardy Marsh (18 points).